Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

Thanks to all who participated in the 10th Bulgarian Homebrewing Competition.

There were 129 entries judged and 177 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleCountry
1stGoran ŠostarecBarrley17D: English BarleywineCroatia

Winning Entries

Table 1: Lager (6 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stRadu Drasovean88 Pilsner5D: German Pils
2ndYordan AndreevskiPrashtinyarka5D: German Pils
3rdDamir BanUdo4A: Munich HellesBroken Banjo Home Brew

Table 2: Wheat Beer (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stIon IliescuObama10A: Weissbier
2ndMladen PavlinovićCrowit24A: Witbier
3rdAndrea TamboneTuttifruttisummerblanche24A: Witbier
HMDimitar FilipovWild Frontier Weiss10A: Weissbier
HMLatchezar Voynov1619124A: Witbier
HMDarin DimitrovПшеничка24A: Witbier

Table 3: Porter (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stDamir BanMichigan Porter20A: American PorterBroken Banjo Home Brew
2ndРадослав СлавовBaltic Sunrise9C: Baltic Porter
3rdStefano BarettaHoney Bee Fatkitty13C: English Porter
HMAtanas BozhkovPret-A-Porter20A: American Porter
HMPatrik Tužinský
Co-Brewer: Šárka Čondlová
Opitý Vlk Chors20A: American Porter

Table 4: Stout (28 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stIvan KuzeColumbus Stout20B: American Stout
2ndГеорги МакедонскиТъмната бира16B: Oatmeal Stout
3rdPavel SkerljPantheon Morana20C: Imperial Stout
HMSevastin OlekovBlack Soho20C: Imperial Stout
HMDinko CoticDark Knight20C: Imperial Stout
HMGoran Boneta
Co-Brewer: Anita
Бакунин20C: Imperial Stout
HMСтефан Арагон
Co-Brewer: Мартин Димитров
Snob Cake 20C: Imperial StoutSnobCats

Table 5: Pale Ale (16 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stMarian VerbenikRaja18B: American Pale AleKDD Kosicka Domovaricska Divizia
2ndПламен КостадиновHmelody18B: American Pale Ale
3rdВенцислав ВълчевВенци18A: Blonde Ale
HMMartin MarchevMillennium Falcon 18B: American Pale Ale
HMNikolay IllovApa18B: American Pale Ale
HMTomislav StrabićČrnika Brew Bjonda18A: Blonde Ale

Table 6: IPA (19 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stAndon StaykovDown Under21A: American IPA
2ndVladislav KonovskyJuicy IPA21B: Specialty IPA
3rdAtanas BozhkovNoindian21A: American IPA

Table 7: Strong Ale (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stGoran ŠostarecBarrley17D: English Barleywine
2ndStoyan StoyanovDobi26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdBojan Grdinic
Co-Brewer: Tapiri
Quadpir26D: Belgian Dark Strong Ale

Table 8: Sour Beer (4 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stПламен Костадинов50 Shades27A1: Gose
2ndIonut-Alexandru BatrinachePucker Face23A: Berliner Weisse
3rdAtanas BozhkovKaiser Gose27A1: Gose

Table 9: Specialty Beer (17 entries)

PlaceBrewerNameStyleCountry
1stAtanas BozhkovTuti Fruity29A: Fruit Beer
2ndMarian VerbenikBb Glazer28A: Brett Beer KDD Kosicka Domovaricska Divizia
3rdOlaru RazvanStay Awhile And Listen29A: Fruit Beer
HMPetar BoyadzhievTf29A: Fruit Beer
HMРадослав СлавовBad Santa30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMMihail Iliev
Co-Brewer: Dimitar Filipov/ Blagoy Yordanov
Bre-Cat30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HMRadu Drasovean84 Blueberry Saison29A: Fruit Beer